LAST MINUTE DEALS!

Popular Posts

Tour type: Daily Tour
Duration: 1 day
Maximum number of people: 1
Location: Turkey
Rate:
Departure date:
Arrive date:
Adults:
Children:
Infant:
Available
Not Available
Selected
İSTANBULUN SU KEMERLERİ   BULUŞMA SAATİ:09.00 BULUŞMA YERİ:UNKAPANI VALENS –BOZDOĞAN KEMERİ TUR ÜCRETİ :50 TL   İstanbul’da su kemeri denilince akla ilk gelmesi gereken, pek çok kişinin muhakkak gördüğü Bozdoğan Kemeri olarak bilinen Taksim yönünden gelindiğinde Unkapanı’nı geçtikten sonra altından geçtiğimiz Valens Kemeri olarak da bilinen su kemeridir. Şehzadebaşı ve Saraçhane bölgesindedir. Yükselti farklarından ötürü suyu aşırmak için bu kemerlerden inşaa […]
Loading Maps

İSTANBULUN SU KEMERLERİ

 

BULUŞMA SAATİ:09.00

BULUŞMA YERİ:UNKAPANI VALENS –BOZDOĞAN KEMERİ

TUR ÜCRETİ :50 TL

 

İstanbul’da su kemeri denilince akla ilk gelmesi gereken, pek çok kişinin muhakkak gördüğü Bozdoğan Kemeri olarak bilinen Taksim yönünden gelindiğinde Unkapanı’nı geçtikten sonra altından geçtiğimiz Valens Kemeri olarak da bilinen su kemeridir. Şehzadebaşı ve Saraçhane bölgesindedir. Yükselti farklarından ötürü suyu aşırmak için bu kemerlerden inşaa edilir ve su, üzerinde bulunan künklerin içinden akar gidermiş. Bizans devrinde daha çok sarnıçlarda toplanırken, Osmanlı devrinde zaman içinde akar su halinde çeşmelerden kullanılır olmuş. Evlerde çeşme bulunmuyor, döneminde sadece izinli olarak kimi paşaların konaklarına çeşme konurmuş. Evler kendi sularını çeşmelerden alabildiği gibi sakalar da evlere servis yaparmış. Konumuz şimdilik bu değil.

İstanbul ve çevresindeki su kemerleri Avrupa Yakası’nda Kemerburgaz, Gaziosmanpaşa, Bahçeköy ve Bayrampaşa bölgesinde kalmıştır Bu turumuzda biz İstabulun su yollarını keşfe çıkacağız.

 

Sabah Bozdoğan kemerinde buluşma sonrası kısa bir anlatım sonrası gezimizi yapıyor ve  yola koyuluyoruz. İstanbul su taşıyan kemerlerler olan Kovuk Kemer’e (Eğri Kemer). -Uzun Kemer’e varacıyor ,burada Açık Hava Taş Oyma sergisini görüp kısa bir mola sonrası buradan ayrılıyoruz.. daha sonra Baş Havuza ve Mağlova Kemeri’ne doğru yola çıkacağız. Baş Havuzu görüp ,Mağlova Kemeri’nde mola verip buradan tekrar aracımıza geçiyoruz.Aracımıza binip öğlen yemeği molası için Kemerburgaz çarşıya ulaşıyoruz. Burada serbest zaman veriyoruz.Buluşma saatinde hareket ettikten sonra  Belgrad Ormanı’nın içine Ayvad Bendi’ni göreceğiz.  Buradan hareket edip son noktamız olan Çiftalan Köyüne gidip  Mandıralar ve çamurda yuvarlanan mandalar, Çiftalan Kahvehanesi, eski kömür ocakları,  kahvehanede bir çay molası yapıp dönüş yoluna koyulacağız.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

-ulaşım

– Rehberlik hizmetleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

– Öğlen yemeği.

– Şahsi harcamalar

 

wordpress theme by initheme.com

Tour's Program

reviews

Copy © 2014 Shinetheme. All Rights Reserved